Derfor har hastigheden været sat ned på trafikeret vej
Der har været nedsat hastighed helt uden grund. Det kan TV MIDTVEST konkludere, efter et entreprenørfirma slet ikke har arbejdet.
Flere har undret sig
Hvorfor er der skiltet med nedsat hastighed på Oddesundvej ud for Skjoldborg i Thy, når der ikke er nogen at tage hensyn til?
- I min optik virker det fuldstændig vanvittigt, at man skilter, og så er man der ikke, fortæller Jens Peter Kusk, der har konstateret flere gange, at der var skilte, men ingen vejarbejdere.
Det bekræfter Reron, der er entreprenørfirmaet bag arbejdet, også til TV MIDTVEST.
De har skullet grave et fiberkabel ned, men ikke alle dagene er blevet brugt på at arbejde. Det har ellers været indtrykket, da der har været nedsat hastighed til 50 kilometer i timen på hovedvejen lige ud for Skjoldborg.
Direktøren forklarer, at der ikke har været arbejdere på vejen siden fredag.
![](/img/asset/aW1hZ2VzLzIwMjUvMDIvMTMvMTMwMjI1LXBhcnRuZXItdHZtaWR0dmVzdC0ucG5n/130225-partner-tvmidtvest-.png?fm=jpg&w=766&h=429&s=9d59ebf3d40c719d42ca1a56eb00b448)
Og spørger man Vejdirektoratet, der skal give tilladelser til projekter som disse, så har det været forkert.
I et skriftligt svar oplyser de:
”…at hastighedsnedsættelsen på Oddesundvej ved Skjoldborg skyldtes et vejarbejde, der havde en gyldig tilladelse frem til fredag 7. februar. Da den udløb, skulle vejarbejdets afmærkning være fjernet, men det skete ikke som aftalt.”
Derudover tilføjer de, at:
”Det er ikke tilfredsstillende, at hastighedsnedsættelsen har været opretholdt unødigt.”
Her er hele Vejdirektoratets svar
Vejdirektoratet kan oplyse, at hastighedsnedsættelsen på Oddesundvej ved Skjoldborg skyldtes et vejarbejde, der havde en gyldig tilladelse frem til fredag 7. februar. Da den udløb, skulle vejarbejdets afmærkning være fjernet, men det skete ikke som aftalt.
Vejdirektoratet blev først gjort opmærksomme på problemet onsdag formiddag og har derfor straks taget kontakt til Saferoad, som har bekræftet, at afmærkningen nu bliver fjernet. Det er ikke tilfredsstillende, at hastighedsnedsættelsen har været opretholdt unødigt.
Der er søgt om en ny tilladelse til at fortsætte arbejdet, men den er endnu ikke godkendt. Indtil det sker, må der ikke udføres vejarbejde på strækningen.
Selv kommunen undrer sig
På Facebook undrer flere sig over, hvorfor der har været skiltet, når nu der ikke har været noget vejarbejde.
En af dem er Kris Yde, der udover at være viceborgmester i Thisted Kommune, også er formand for Erhverv-, Klima-, Miljø- og Teknikudvalget.
- Tilliden til de her hastighedsnedsættelser lider et knæk, når der slet ikke er nogen, der arbejder, siger han.
Han har derfor, ligesom TV MIDTVEST, forsøgt at få svar på, hvorfor det forholder sig sådan. Her lød svaret også, at skiltene blev pillet ned.
Det er nemlig ikke kommunens ansvar, når det er statsveje, der er tale om.
![](/img/asset/aW1hZ2VzLzIwMjUvMDIvMTMvMTMwMjI1LWplbnMtcGV0ZXIta3Vzay0ucG5n/130225-jens-peter-kusk-.png?fm=jpg&w=763&h=429&s=973c4e1c12a82110a45fd0a191895ea7)
For Jens Peter Kusk er det også afgørende, at reglerne bliver overholdt, så tilliden og respekten består.
- Så må arbejderne jo respektere, at når de begynder at arbejde igen, så respekterer folk ikke nødvendigvis hastigheden, fortæller han.
Entreprenørfirmaet Reron har ikke ønsket at kommentere sagen yderligere med begrundelsen, at "de så kan kommentere på alt."
Skiltene er igen pillet ned, og firmaet skal altså igen søge om tilladelse til at få nedsat hastigheden på strækningen.
![](/img/asset/aW1hZ2VzLzIwMjQvMDgvMTQvdHZtdi1sb2dvLXJnYi5wbmc/tvmv-logo-rgb.png?fm=jpg&w=2000&h=1746&s=8a6b770d89071f32eefa287ea4c7dcec)
Flere artikler fra TV MIDTVEST