![](/img/asset/aW1hZ2VzLzIwMjUvMDIvMTEvc3RpbGwtdW5nZS1pLWtva2tlbmV0LTE3MzkyODY1NTcuanBn/still-unge-i-kokkenet-1739286557.jpg?fm=jpg&w=4032&h=3024&s=e0fa3e705f676ad213d7bd7cd6c4571e)
![](/img/asset/aW1hZ2VzLzIwMjUvMDIvMTEvc3RpbGwtdW5nZS1pLWtva2tlbmV0LTE3MzkyODY1NTcuanBn/still-unge-i-kokkenet-1739286557.jpg?fm=jpg&w=4032&h=3024&s=e0fa3e705f676ad213d7bd7cd6c4571e)
Lokker de unge til: - Vi tager alle dem, vi kan få
Mandag rykkede folkeskolelever ind på aalborgensiske restauranter. Håbet er, at det kan inspirere de unge, til at overveje branchen som en levevej.
- Vi har virkelig brug for kokke og tjenere. Vi tager alle dem, vi kan få, siger Kasper Rasch, kok hos SanGiovanni i Aalborg.
Derfor var de et af flere spisesteder i byen, der mandag inviterede skoleelever indenfor til en smagsprøve på, hvad det vil sige at arbejde i en restaurant. Og det gik ikke stille for sig. Særligt i køkkenet var både tempo og volumen høj.
Eleverne fra 7.C på Vester Mariendal Skole fik lov til at prøve kræfter med borddækning, anretning, (alkoholfri) drinks, kødstegning, tilsmagning og meget mere.
- Drømmen er, at der kommer nye kokke- og tjenerelever ud af det her. At det tænder en ild i dem. Det har vi virkelig brug for, siger kokken.
Bag baren deler restaurantchef Signe Rose Frederiksen bekymringen for, hvordan fremtiden kommer til at se ud, hvis ikke de unge for øjnene op for hendes fag.
- De negative historier om at være tjener fylder rigtig meget. Man hører ikke om alt det gode. Glæden. De fantastiske stunder med gæsterne. Den faglige stolthed. Hvis ikke, vi kan vise de ting, så er tjenerfaget uddød om 10 år, siger Signe Rose Frederiksen.
Det vil gå ud over kunderne og restaurantbranchen, vurderer hun. Men det vil også være en skam for de unge, der kunne have fundet deres hylde som tjener, men ikke får den mulighed.
Derfor håber hun også inderligt, at de ved at lade de unge prøver kræfter med restaurantbranchen, kan gøre den attraktiv i deres øjne.
Og det lader til, at strategien virker.
Måske et job i fremtiden
Viola Kaare var på dessertholdet. Her stiftede hun blandt andet bekendtskab med det hidtil ukendte husblas - og selvom det ind i mellem var stressende med de mange kokke i køkkenet, har oplevelsen på ingen måde skræmt hende væk.
![](/img/asset/aW1hZ2VzLzIwMjUvMDIvMTEvdmlvbGEta2FhcmUtLmpwZw/viola-kaare-.jpg?fm=jpg&w=1920&h=1080&s=785fb5ea542fd390da4dfc89611628e2)
- Det var virkelig sjovt og spændende. Jeg havde på en eller anden måde måske tænkt lidt på det her med at arbejde på en restaurant tidligere, men ikke sådan seriøst. Nu tænker jeg, at det er noget, man kan gå videre med som et job, siger hun.
For hendes klassekammerat, der var på tjenerholdet, har dagen også været givende.
- Det har åbnet mine øjne for hvor fedt, det faktisk er. Det her med at kunne prøve ting af og lave noget, der er både flot og smager godt, siger Theo Pilgaard, der var tilfreds med det ene af dagens drinksforsøg.
- Den første smagte ikke godt. Den var bare pæn. Men det er jo ikke nok.