Den nordjyske ledighed falder

Af: Torben Nørgaard Profil | Blog
 
Oprettet: 30-07-2010 15:41  |  Opdateret: 30-07-2010 15:42

Fra juni i fjor til juni i år er ledigheden faldet med 0,5 procent. Faldet sker primært i Himmerland og i Jammerbugt kommune - og det er medlemmerne af 3F, Metal og Træ-Industri-Byg, der nyder godt af det.

I juni 2010 var der 11.385 ledige i Nordjylland. Et fald både i forhold til juni 2009 og maj 2010.

- Jeg tror det er fordi, at vi ikke længere er afhængige af kæmpe arbejdspladser, men har en række små og mindre store virksomheder, der efterhånden er meget omstillingsparate, siger Karsten Simensen, Regionsdirektør, Beskæftigelsesregion Nordjylland.

Den falder ledighed gavner specielt mændene, folk der bor i Himmerland og medlemmer af 3F, Kristelig A-kasse, TIB & Dansk Metal.

Ledigheden har haft det største fald i Jammerbugt kommune med 26, 2 procent.

I Hjørring, Frederikshavn, Thisted, som ellers traditionelt har den laveste ledighed - og så skyldes det nok også klogere unge, mener Karsten Simensen.

- Da det rigtigt gik godt, valgte mange unge at tjene de gode penge som ufaglærte, i stedet for at tage en uddannelse. Den går de så i gang med nu - og så forsvinder de jo fra vores lister over arbejdsløse, siger Karsten Simensen.

Den nordjyske ledighed nærmer landsgennemsnittet, som den jo ellers traditionelt ligger over - og regionsdirektøren mener at tendensen vil fortsætte.

- Uanset om vi er på vej ud af finanskrisen eller ej, så bliver nordjyderne stadig mere omstillingsparate. Mange bliver også stadig selvstændige, så jeg tror at den faldet i ledigheden vil fortsætte med at falde lidt, siger Karsten Simensen.

 
 
Forrige billede
Næste billede
Luk vindue
 

 
"Døde duer"-spillere ærgrer sig Regionale nyheder
Vrede og ærgelse blandt de knap 1.000 slagteriarbejdere på Danish Crown i Sæby, efter at TV2/Nord i ...

Læs mere
Røvere formentlig flygtet i bil 112
De to mænd, der torsdag begik røveri mod Aalestrup Ure og Optik i Vestergade i Aalestrup, er forment...

Læs mere
Tiltale efter markiseulykke 112
Politiet rejser nu tiltale mod ejerne af den bygning i Hjørring, hvor en markise i februar styrtede ...

Læs mere
Aalborg Havn og AAU indgår aftale Regionale nyheder
Et nyt samarbejde er indgået mellem Aalborg Havn A/S og Aalborg Universitet.

Læs mere
Landinspektører er nordjyder Regionale nyheder
22 nye studerende er netop begyndt på danmarks eneste landinspektøruddannelse, som er på Aalborg Uni...

Læs mere
AaB ærgrer sig  Sport
Det lykkedes ikke for AaB, at hente den fortabte søn Thomas Augustinussen hjem fra Red Bulll Salzbur...

Læs mere
Aalborg Væddeløbsbane får ny hovedsponsor Sport
NKI Kloak og Industries A/S blev torsdag offentliggjort som ny hovedsponsor for Aalborg Væddeløbsban...

Læs mere
SF: Emilie Turunen: EU-penge lapper på VKO's svigt Regionale nyheder
Nordjylland har af EU's Globaliseringsfond fået tildelt godt 50 mio. kroner til at hjælpe 951 ar...

Læs mere
21-årig mand måtte søge tilflugt på Politigården i Hobro Regionale nyheder
Onsdag blev en 21-årig mand truet med tæsk og skud i knæene. Han slap væk ved at snyde gerningsmande...

Læs mere
”52 millioner fantastisk for Frederikshavn Kommune” Politik
I Frederikshavn Kommune jubler man over den millionstøtte, som er blevet tildelt fra Globaliseringsp...

Læs mere
 
 
© Copyright 2010 | TV2/NORD | Søparken 4 | 9440 Aabybro | Telefon: 96 96 96 96 | Fax: 96 96 96 79 | E-mail: tv2nord@tv2nord.dk