Igen skyller olie ind på standen
Af: Jesper Bo Winther
Profil | Blog
Oprettet: 16-03-2010 17:59
|
Opdateret: 16-03-2010 18:31
Forrige weekend ramte en større olieforurening Vestkysten. Teknik- og Miljøforvaltningen i Hjørring Kommune troede, at man havde fået ryddet op, men olien bliver ved med at vælte ind på stranden.
Helt fra Løkken Strand og op til Skiveren har 20 mand fra Hjørring Kommune hele tirsdagen igen været ude for at samle små gummiagtige olieklatter op, der til forveksling kan ligne sorte småsten.
- De skinner mere end sten, så selv om de er små, er de ikke svære at få øje på, siger arbejdsmand Poul Nikkelsen til TV2/NORD, mens han er i færd med at skovle klatterne op.
Torsdag middag troede man ellers, at nu kom der ikke mere olie op på stranden efter den forurening, der blev opdaget for ni dage siden. Men pludselig så kom der altså mere olie - på hele Hjørring Kommunes 52 kilometer lange kyststrækning.
- Det er jo en never ending story det her. Netop som vi er færdige, så kommer der bare mere olie, siger Viggo Larsen, der er miljømedarbejder i Hjørring Kommune.
Analyser er blevet sendt ind til undersøgelser til GEUS - Danmarks og Grønlands Geologiske Undersøgelse - og Danmarks miljøundersøgelser, men det er fortsat uvist hvorfra olien kommer. Der er blevet gættet på at den stammer fra en boreplatform, et skib eller kan være kommet op fra undergrunden efter jordskælvet forleden i Nordsøen.
Mere olie er måske på vej, selv om den ikke kan ses ud på havet.
- Flyvevåbnet har med deres radarer ikke kunnet finde mere olie, men derfor kan der godt komme mere, da den åbenbart er at finde lige under havoverfladen. Men vi håber vi virkelig, at det er slut nu, siger miljømedarbejder Viggo Larsen.
Foreløbig har Hjørring Kommune brugt en kvart million kroner på oprydning efter olieforureningen. Penge som Miljøstyrelsen refunderer.
Den her her gang er der også skyllet olieklatter op på stranden i Frederikshavn Kommune.